Highland Council Election Results 2017

Here are the final results from the Highland Council Election 2017. The Independent group remain the largest party, despite losing 7 seats. The Conservatives, gaining their first Highland Councillors since 1995, were tied with the Liberal Democrats on 10 seats.  The SNP held on to the same number of seats, while Labour lost 5.  The Greens earned their first ever Highland Councillor in Badenoch & Strathspey.

Here are the total of results as now (with seat changes relative to 2012):

2012 2017
Seats Votes* Votes (%)* Seats** Votes* Votes (%)*
Independent 35 29,149 40.2% 28 (-7)  31,473  34.97% (-5.2)
SNP 22 18,673 25.8% 22 (0)  22,389  24.87% (-0.9)
Lib Dem 15 9,777 13.5% 10 (-5)  11,577  12.86% (-0.6)
Labour 8 9,151 12.6% 3 (-5)  6,218  6.91% (-5.7)
Conservative 0 3,660 5.1% 10 (+10)  14,095  15.66% (+10.6)
Green 0 692 1.0% 1 (+1)  3,488  3.88% (+2.9)
UKIP 0 272 0.4%  169  0.19% (-0.2)
Other 0 1,086 1.5%  598  0.66% (-0.8)

Approx. turnout – 49.7%

* Votes is for first-preference votes only

** There will be 74 councillors elected, which is a reduction of 6 seats from 2012.

Further analysis and results will follow but here are the councillors elected for each ward.  The councillors’ party are in brackets and the Stage at which they were elected is in braces. The earlier the Stage they were elected, the more likely they are to have had more votes.

Ward 1 – North, West and Central Sutherland

Elected:

Kirsteen Currie (SNP) [Stage 6] – Newly elected

Hugh Morrison (Ind) [Stage 6] – Re-elected

Linda Munro (Lib Dem) [Stage 6] – Re-elected

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6
Russell Taylor Conservative 557 19.84% 561 565 622 658
Kirsteen Currie SNP 556 19.81% 564 571 612 681 689
Linda Munro Lib Dems 504 17.96% 510 521 587 671 899
Hugh Morrison Independent 473 16.85% 480 521 556 669 804
Malcolm Bangor-Jones Independent 311 11.08% 327 341 367
William Sinclair Labour 265 9.44% 269 274
Michael Simpson Independent 89 3.17% 91
Brendan O’ Hanrahan Independent 52 1.85%

Turnout: 2807 (58.0%)

Quota: 702

Source: Ward 1 Results – Highland Council

Ward 2 – Thurso and North-west Caithness

Elected:

Donnie Mackay (Ind) [Stage 8] – Re-elected

Struan Mackie (Con) [Stage 2] – Newly elected

Matthew Reiss (Ind) [Stage 1] – Re-elected

Karl Rosie (SNP) [Stage 8] – Newly elected

Incumbents defeated: Gillian Coghill (Ind), Roger Saxon (Lab)

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8
Matthew Reiss Independent 1924 36.69%
Struan Mackie Conservative 901 17.18% 1111.108
Karl Rosie SNP 746 14.23% 812.8527 816.4455 822.5013 875.4699 899.478 957.3932 1059.13
Donnie Mackay Independent 567 10.81% 677.9663 686.5742 705.5946 717.435 762.7588 878.3373 1263.279
Gillian Coghill Independent 417 7.95% 643.4804 658.2021 682.5503 702.596 758.373 869.9856
Roger Saxon Labour 328 6.25% 404.8578 410.1275 411.8312 426.6971 487.5747
Alexander Glasgow Lib Dems 198 3.78% 241.2041 249.6644 256.5607 275.8123
Sandra Owsnett Green 104 1.98% 127.6486 129.3051 136.8716
Tommy Farmer Independent 59 1.13% 82.19378 85.19686

Turnout: 5314 (51.4%)

Quota: 1,049

Source: Ward 2 results (Highland Council)

Ward 3 – Wick and East Caithness

Elected:

Raymond Bremner (SNP) [Stage 8] – Newly elected

A.I. Willie Mackay (Ind) [Stage 1] – Re-elected

Andrew Sinclair (Con) [Stage 8] – Newly elected

Nicola Sinclair (Ind) [Stage 1] – Newly elected

Incumbents defeated: Bill Fernie (Ind), Neil MacDonald (Lab)

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8
A.I. Willie Mackay Independent 1046 23.22%
Nicola Sinclair Independent 967 21.47%
Andrew Sinclair Conservative 649 14.41% 666.2462 669.2269 708.4067 735.0853 8,221,985 919.1682 1,047.32
Raymond Bremner SNP 549 12.19% 557.2025 558.9011 576.6282 600.2502 655.1211 722.7261 830.7267
Neil Macdonald Labour 404 8.97% 416.514 419.7511 454.6795 494.6951 556.257 670.6729
Linda Malik Independent 338 7.50% 350.9347 356.5755 368.923 423.9337
Bill Fernie Independent 327 7.26% 353.3952 360.9296 396.3901 436.4138 507.5121
Catherine Patterson Independent 224 4.97% 233.0428 237.9154 247.1257
Luke Graham Lib Dems 172 3.82% 177.0477 177.881

Turnout: 4,676 (47.6%)

Quota: 936

Source: Ward 3 results (Highland Council)

Ward 4 – East Sutherland & Edderton

Elected:

Richard Gordon Gale (Lib Dem) [Stage 5] – Newly elected

Deirdre Mackay (Labour) [Stage 4] – Re-elected

Jim McGillivary (Ind) [Stage 7] – Re-elected

Incumbents defeated: Graham Phillips (SNP)

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7
Deirdre Mackay Labour 755 21.20% 757 831 946
Richard Gordon Gale Lib Dems 699 19.63% 715 773 889 909.2292
Graham Phillips SNP 648 18.20% 653 711 725 732.0919 734.8109
Jim McGillivray Independent 597 16.76% 600 649 793 806.4862 813.7985 1,154.90
Eva Short Conservative 517 14.52% 518 532
George Gunn 309 8.68% 311
Harry Christian Libertarian 36 1.01%

Turnout: 3,561 (57.1%)

Quota: 891

Source: Ward 4 results (Highland Council)

Ward 5 – Wester Ross, Strathpeffer & Lochalsh

Elected:

Biz Campbell (Ind) [Stage 5] – Re-elected

Ian Cockburn (SNP) [Stage 3] – Re-elected

Derek MacLeod (Con) [Stage 5] – Newly elected

Kate Stephen (Lib Dem) [Stage 8] – Re-elected (previously sitting in Culloden & Ardesier)

Incumbents defeated: Richard Greene (Ind)

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8
Derek MacLeod Conservative 1,036 18.43% 1,055 1061 1064.225 1205.565
Ian Cockburn SNP 859 15.28% 887 1355
Biz Campbell Independent 796 14.16% 843 876 899.7636 1145.819
Kate Stephen Lib Dems 752 13.38% 841 864 882.6714 993.3504 1026.395 1034.871 1560.4
Richard Greene Green 656 11.67% 673 686 699.9187
Topher Dawson Green 628 11.17% 674 721 839.139 928.3825 934.8981 938.5062
Alexander MacIness SNP 608 10.82% 610
Christopher Alan Birt Labour 285 5.07%

Turnout: 5,620 (57.8%)

Quota: 1,125

Source: Ward 5 results (Highland Council)

Ward 6 – Cromarty Firth

Elected:

Mike Finlayson (Ind) [Stage 8] – Re-elected

Pauline Munro (SNP) [Stage 2] – Newly elected

Maxine Smith (SNP) [Stage 8] – Re-elected

Carolyn Wilson (Ind) [Stage 1] – Re-elected

Incumbents defeated: Martin Rattray (Ind)

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8
Carolyn Wilson Independent 1,108 27.01%
Pauline Munro SNP 801 19.53% 827.6791
Maxine Smith SNP 579 14.12% 599.4626 604.1261 614.6683 623.8091 660.4158 674.2493 740.9003
Mike Finlayson Independent 405 9.87% 483.224 483.4829 532.3302 567.3824 638.7949 772.5222 1047.448
Ian Smith Conservative 346 8.43% 368.2757 368.3566 372.6156 390.4169 468.0313
Martin Rattray Independent 322 7.85% 377.6893 378.0547 398.892 422.4423 497.6731 590.6187
Mary MacDonald Lib Dems 278 6.78% 302.8659 303.0961 319.9173 359.5036
Bill Curran Labour 155 3.78% 162.2526 162.4824 169.7656
Sheila Fletcher Independent 108 2.63% 121.9871 122.1486

Turnout: 4,102 (43.3%)

Quota: 821

Source: Ward 6 results (Highland Council)

Ward 7 – Tain and Easter Ross

Elected:

Derek Louden (SNP) [Stage 4] – Newly elected

Fiona Robertson (Ind) [Stage 3] – Re-elected

Jamie Stone (Lib Dem) [Stage 6] – Re-elected

Incumbents defeated: Alasdair Rhind (Ind)

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6
Derek Louden SNP 831 23.85% 847 870 873.7763
Fiona Robertson Independent 708 20.32% 751 903
Jamie Stone Lib Dems 679 19.49% 696 851 860.1661 860.6536 1,342.18
Alasdair Rhind Independent 569 16.33% 587 722 735.6977 736.2599
Ron Ferguson Conservative 558 16.02% 583
Sandra Skinner Independent 139 3.99%

Turnout : 3,484 (49.9%)

Quota: 872

Source: Ward 7 results (Highland Council)

Ward 8 – Dingwall & Seaforth

Elected:

Graham Mackenzie (SNP) [Stage 1] – Re-elected

Alister Mackinnon (Ind) [Stage 7] – Re-elected

Angela Maclean (Lib Dem) [Stage 2] – Re-elected

Margaret Paterson (Ind) [Stage 2] – Re-elected

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7
Graham Alexander Mackenzie SNP 1,267 28.62%
Angela Maclean Lib Dems 868 19.61% 940.7718
Margaret Paterson Independent 853 19.27% 966.6684
Reiner Luyken Conservative 636 14.37% 644.1192 652.1714 662.2145 670.2174 716.0774
Alister Mackinnon Independent 552 12.47% 603.1207 639.0349 659.211 689.6971 782.5442 1,125.24
David Jardine Labour 198 4.47% 233.1831 239.9353 248.8446 265.203
Dave Allison 53 1.20% 66.83266 71.83379 73.29569

Turnout: 4,427 (44.5%)

Quota: 886

Source: Ward 8 results (Highland Council)

Ward 9 – Black Isle

Elected:

Gordon Adam (Lib Dem) [Stage 5] – Newly elected

Jennifer Barclay (Ind) [Stage 7] – Re-elected

Craig Fraser (SNP) [Stage 1] – Re-elected

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7
Craig Fraser SNP 1,234 26.88%
Gordon Adam Lib Dems 919 20.02% 929.8716 1004.893 1076.59 1306.973
Rainie Smith Conservative 859 18.71% 860.1847 878.4635 926.7423 940.021 970.3854
Jennifer Barclay Independent 742 16.16% 754.4745 783.1017 841.5652 938.8063 994.6748 1,456.96
Vikki Trelfer Green 388 8.45% 426.5386 465.5596 493.9534
Bev Smith Independent 246 5.36% 250.3208 262.7389
Michael MacMillan Labour 203 4.42% 209.4115

Turnout: 4,591 (54.9%)

Quota: 1,148

Source: Ward 9 results (Highland Council)

Ward 10 – Eilean a’ Cheò

Elected:

John Finlayson (Ind) [Stage 1] – Newly elected

John Gordon (Ind) [Stage 12] – Re-elected

Ronald MacDonald (Ind) [Stage 9] – Newly elected

Calum MacLeod (SNP) [Stage 8] – Newly elected

Incumbents defeated: Hamish Fraser (Ind), Drew Millar (Ind), Ian Renwick (SNP)

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8 Stage 9 Stage 10 Stage 11 Stage 12
John Finlayson Independent 1,449 28.97%
Ronald MacDonald Independent 717 14.34% 829.5379 835.1562 847.4659 892.3396 925.9772 992.6339 999.2523 1,001.96
Calum MacLeod SNP 626 12.52% 656.6078 666.917 676.5353 690.3904 710.3179 726.6463 1,028.76
John Gordon Independent 453 9.06% 534.9301 539.8576 549.4759 582.6593 631.9152 737.2628 757.1178 765.3085 765.7151 834.6442 1,035.21
Hamish Fraser Independent 339 6.78% 395.8873 408.5056 425.124 442.834 515.6357 545.5825 554.8191 559.1492 559.2455 632.026
Malcolm Macleod Conservative 319 6.38% 331.3668 335.3668 359.2218 371.0044 383.9319 394.4777 395.7869 396.2706 396.3593
Ian Renwick SNP 310 6.20% 317.4201 320.4201 323.4201 334.821 351.7485 363.531
Campbell Dickson Independent 216 4.32% 249.6995 251.627 257.9362 277.2646 303.2838
Drew Millar Independent 213 4.26% 241.1345 243.4436 250.4436 265.7528
Moira Elisobeth Scobbie Independent 164 3.28% 197.0812 208.0087 222.5546
Peter O’ Donnghaile Labour 98 1.96% 104.4926
Ken MacLeod Lib Dems 97 1.94% 106.5843 131.2026

Turnout: 5,001 (59.1%)

Quota: 1,001

Source: Ward 10 results (Highland Council)

Ward 11 – Caol and Mallaig

Elected:

Allan Henderson (Ind) [Stage 1] – Re-elected

Billy Maclachlan (SNP) [Stage 5] – Newly elected

Ben Thompson (Ind) [Stage 3] – Re-elected

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
Allan Henderson Independent 917 28.29%
Billy Maclachlan SNP 778 24.00% 793.3735 796.6047 800.6989 838.8941
Ben Thompson Independent 767 23.66% 809.4215 826.4269
Denis Rixson Lib Dems 304 9.38% 324.6906 328.0374 331.032 402.5899
Liz Saggers Conservative 265 8.17% 271.3575 275.473 276.9169 290.6298
Susan Carstairs Labour 181 5.58% 187.3575 189.3575 191.5004
Liam Simmonds Independent 30 0.93% 34.04565

Turnout: 3,242 (46.6%)

Quota: 811

Source: Ward 11 results (Highland Council)

Ward 12 – Aird and Loch Ness

Elected:

Helen Carmichael (Ind) [Stage 6] – Re-elected

George Cruickshank (Con) [Stage 2] – Newly elected

Margaret Davidson (Ind) [Stage 1] – Re-elected

Emma Knox (SNP) [Stage 5] – Newly elected

Incumbents defeated: Dr. Jean Davis (Lib Dem)

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6
Margaret Davidson Independent b 27.77%
George Cruickshank Conservative 998 19.73% 1,045.27
Emma Knox SNP 719 14.21% 734.1043 734.3131 842.0682 1,270.63
Helen Carmichael Independent 625 12.35% 837.0202 848.566 947.5934 960.7123 1,049.45
Jean Davis Lib Dems 515 10.18% 558.6348 568.1119 654.4913 671.1696 714.8691
Matt Freiss SNP 409 8.08% 424.9435 425.3114 491.8186
Chris Balance Green 388 7.67% 411.7754 413.5004

Turnout: 5,069 (52.6%)

Quota: 1,012

Source: Ward 12 results (Highland Council)

Ward 13 – Inverness West

Elected:

Bill Boyd (SNP) [Stage 6] – Newly elected

Alex Graham (Lib Dem) [Stage 1] – Re-elected

Graham Ross (Ind) [Stage 4] – Re-elected

Incumbents defeated: Allan Duffy (Ind)

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6
Alex Graham Lib Dems 964 27.65%
Bill Boyd SNP 722 20.71% 727.8212 752.2527 782.6344 785.4601 1077.288
Graham Ross Independent 719 20.63% 751.4462 808.0268 891.3669
Fergus Mackenzie Conservative 416 11.93% 431.5551 445.3185 489.1814 493.7345 501.1987
Cath MacInnes SNP 300 8.61% 304.8669 317.2487 345.5349 347.8415
Adie Eghtedar Labour 235 6.74% 244.9247 261.6882
Allan Duffy Independent 130 3.73% 139.3521

Turnout: 3,486 (42.6%)

Quota: 872

Source: Ward 13 results (Highland Council)

Ward 14 – Inverness Central

Elected:

Janet Campbell (Ind) [Stage 8] – Re-elected

Richard Laird (SNP) [Stage 1] – Re-elected

Bet McAllister (Labour) [Stage 6] – Re-elected

Incumbents defeated: Donnie Kerr (Ind)

Results:

Name Party Votes % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8
Richard Laird SNP 1,122 32.82%
Bet McAllister Labour 577 16.88% 615.5495 623.5014 665.7365 768.7733 880.8158
Janet Campbell Independent 522 15.27% 546.034 560.8895 577.8413 640.3994 828.7648 839.3539 1,063.40
Donald Mackenzie Conservative 426 12.46% 430.2833 434.2833 474.711 498.0425 533.66 536.6317
Donnie Kerr Independent 360 10.53% 392.8385 409.2181 420.6458 485.1076
Russell Deacon Green 208 6.08% 305.0877 311.2775 346.0367
Margot Kerr Lib Dems 154 4.50% 170.6572 172.6572
Diane Wilkinson Independent 50 1.46% 58.80452

Turnout: 3,419 (39.5%)

Quota: 855

Source: Ward 14 results (Highland Council)

Ward 15 – Inverness Ness-side

Elected:

Alasdair Christie (Lib Dem) [Stage 1] – Re-elected

Ron MacWilliam (SNP) [Stage 1] – Newly elected

Callum Smith (Con) [Stage 6] – Newly elected

Incumbents defeated: Fraser Parr (Labour), Jean Slater (Ind)

Results:

Name Party Votes  % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6
Alasdair Christie Lib Dems 1,739 42.75%
Ron MacWilliam SNP 1,056 25.96%
Callum Smith Conservative 577 14.18% 748.2298 749.2372 756.0036 851.5835 1,110.90
Fraser Parr Labour 377 9.27% 537.8648 546.6079 588.2155 744.2452
Jean Slater Independent 255 6.27% 427.059 437.3133 471.1431
Feargus Murray SSP 64 1.57% 99.241 105.5015

Turnout: 4,068 (51.1%)

Quota: 1,018

Source: Ward 15 (Highland Council)

Ward 16 – Inverness Millburn

Elected:

Ian Brown (SNP) [Stage 7] – Re-elected

Jimmy Gray (Labour) [Stage 1] – Re-elected

Isabelle Mackenzie (CON) [Stage 5] – Newly elected

Results:

Name Party Votes  % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7
Jimmy Gray Labour 1,064 29.64%
Ian Brown SNP 738 20.56% 755.3171 770.2532 818.9053 856.4296 864.3254 1,352.80
Isabelle Mackenzie Conservative 716 19.94% 749.0741 792.1304 824.5984 993.0153
Jackie Hendry SNP 452 12.59% 462.9207 472.1688 534.133 573.4731 581.5093
John West Lib Dems 267 7.44% 298.358 329.8184 390.7467
Anne Thomas Green 213 5.93% 229.069 255.4092
Zosia Fraser Independent 140 3.90% 158.2532

Turnout: 3,590 (47.7%)

Quota: 898

Source: Ward 16 results (Highland Council)

Ward 17- Culloden and Ardesier

Elected:

Roddy Balfour (Ind) [Stage 6] – Re-elected

Glynis Campbell-Sinclair (SNP) [Stage 5] – Re-elected

Trish Robertson (Lib Dem) [Stage 8] – Re-elected

Results:

Name Party Votes  % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8
Roddy Balfour Independent 763 20.17% 790 817 864 900 972.5385
Raine Cullen Conservative 685 18.11% 697 705 731 736 744.8716 751.0975
Glynis Campbell-Sinclair SNP 669 17.69% 677 704 724 1280
Pauline Munro SNP 623 16.47% 627 655 682
Trish Robertson Lib Dems 592 15.65% 601 633 707 743 800.4046 810.9564 1,188.71
Matt Wakeling Labour 215 5.68% 220 241
Donnie MacLeod Green 149 3.94% 156
Thomas Lamont Independent 86 2.27%

Turnout: 3,782 (47.1%)

Quota: 946

Source: Ward 17 results (Highland Council)

Ward 18 – Nairn and Cawdor

Elected:

Laurie Fraser (Ind) – Re-elected

Tom Heggie (Ind) – Newly elected

Liz Macdonald (SNP) – Re-elected

Peter Saggers (Con) – Newly elected

Incumbents defeated: Stephen Fuller (SNP), Michael Green (Ind)

Results:

Name Party Votes  % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8 Stage 9
Tom Heggie Independent 1,144 21.57%
Peter Saggers Conservative 816 15.39% 820.7883 820.7883 833.7883 861.4425 941.0942 945.0942 947.9898 1,045.71
Laurie Fraser Independent 694 13.09% 716.4905 716.4905 740.7082 841.0455 967.2945 1,009.09 1,055.89 1,491.26
Liz MacDonald SNP 647 12.20% 654.908 661.9805 666.1256 686.9237 710.431 1,228.68
Stephen Fuller SNP 586 11.05% 590.7158 598.7178 603.2041 634.8766 657.0217
Michael Green Independent 558 10.52% 571.059 573.05 584.2041 658.6865 758.7748 792.863 824.5184
Ritchie Cunningham Lib Dems 369 6.96% 374.8766 377.9491 421.1668 458.3276
Paul McIvor Independent 310 5.85% 322.8414 330.059 347.6394
Andrew Mackintosh Labour 147 2.77% 148.8863 151.9589
Louis McIntosh SSP 32 0.60% 32.50785

Turnout: 5,303 (52.5%)

Quota: 1,061

Source: Ward 18 results (Highland Council)

Ward 19 – Inverness South

Elected:

Carolyn Caddick (Lib Dem) [Stage 6] – Re-elected

Ken Gowans (SNP) [Stage 1] – Re-elected

Andrew Jarvie (Con) [Stage 1] – Newly elected

Duncan MacPherson (Ind) [Stage 7] – Newly elected

Incumbents defeated: Jim Crawford (Ind)

Results:

Name Party Votes  % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7
Ken Gowans SNP 1,287 25.31%
Andrew Jarvie Conservative 1,022 20.10%
Carolyn Caddick Lib Dems 799 15.71% 810.4956 811.5591 833.8306 970.4931 1,151.22
Duncan MacPherson Independent 583 11.47% 593.6595 594.3086 619.5606 678.2267 971.1767 1,049.58
Jim Crawford Independent 527 10.36% 537.4505 538.2755 564.3224 621.7913
Shaun Fraser Labour 387 7.61% 394.9424 395.2786 401.306
Michelle Gowans SNP 376 7.39% 592.3254 592.3762 599.593 646.3552 682.1663 696.434
Donald Macleod Boyd Christian 104 2.05% 105.0451 105.3148

Turnout: 5,085 (45.3%)

Quota: 1,018

Source: Ward 19 results (Highland Council)

Ward 20 -– Badenoch and Strathspey

Elected:

John Bruce (Con) [Stage 1] – Newly elected

Muriel Cockburn (SNP) [Stage 6] – Newly elected

Pippa Hadley (Green) [Stage 8] – Newly elected

Bill Lobban (Ind) [Stage 1] – Re-elected

Incumbents defeated: Gregor Rimell (Lib Dem)

Results:

Name Party Votes  % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7 Stage 8
John Bruce Conservative 1,266 23.90%
Bill Lobban Independent 1,189 22.44%
Muriel Cockburn SNP 922 17.40% 993.8198 1,005.91 1,014.78 1,040.47 1,089.89
Pippa Hadley Green 754 14.23% 763.7056 784.1141 808.3292 820.5776 905.6898 915.4073 1,230.41
Gregor Rimell Lib Dems 516 9.74% 571.3523 601.5258 663.9239 689.6318 793.6541 795.3869
Stewart Dick Independent 335 6.32% 362.8421 371.7394 401.0826 455.7289
Les Durance UKIP 169 3.19% 198.5718 202.7303 210.9853
Donald Gunn MacDonald Independent 147 2.77% 168.7761 185.2806

Turnout: 5,369 (51.0%)

Quota: 1,074

Source: Ward 20 results (Highland Council)

Ward 21 – Fort William and Ardnamurchan

Elected:

Blair Allan (SNP) [Stage 1] – Newly elected

Andrew Phillip Baxter (Ind) [Stage 1] – Re-elected

Niall McLean (SNP) [Stage 7] – Newly elected

Ian Ramon (Con) [Stage 5] – Newly elected

Results:

Name Party Votes  % Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5 Stage 6 Stage 7
Andrew Phillip Baxter Independent 1,550 37.24%
Blair Allan SNP 932 22.39%
Ian Ramon Conservative 530 12.73% 648.8831 650.0515 713.4841 842.2646
Niall McLean SNP 437 10.50% 550.3321 630.2095 650.9661 715.8573 716.1442 852.1523
Sally Semple Labour 344 8.27% 425.8767 428.5322 488.9214 595.9934 599.1535
Trever Ernest Escott Lib Dems 192 4.61% 250.7477 254.3591
Joanne Elizabeth Matheson Independent 177 4.25% 389.3242 392.617 454.7141

Turnout: 4162 (48.4%)

Quota: 833

Source: Ward 21 results (Highland Council)

One thought on “Highland Council Election Results 2017

  1. Young Kellow has a llong way to go before he becomes a political pundit.
    A graduate of the University of Aberdeen with a degree in Gaelic Studies and Politics. I’m now working in marketing and IT, means an inordinate time spent reading Gaelic poems in pubs and reading the Guaridun.
    Marketing and IT – selling crap on eBay.
    Perhaps if young Steven had read the quran and been in as many islamic countries as I have been in
    he would understand the threat to Scotland.
    He quotes me, “teaching children Gaelic is CHILD ABUSE”, calling the SNP the “Scottish Nazional Party”.
    Correctly.
    Nicolarse Sturgeon SNP has praised the “brave” work of Northern Ireland’s former deputy first minister and former mass murdering terrorist IRA commander Martin McGuinness.
    http://www.scotsman.com/news/politics/nicola-sturgeon/nicola-stu
    Alex Salmond, said he was a “friend of Scotland”.
    http://www.dailymail.co.uk/news/article-4336678/Year-bloody-year
    I could go on …

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *